Poznaj siebie inaczej…

Nowy Wpis Roboczy 3
20 August 2021
Czytaj Więcej
Nowy wpis 2
20 August 2021
Czytaj Więcej
Kanał Hary - Połączenie ze źródłami energii
20 August 2021
Czytaj Więcej

Ciało na fundamentalnym poziomie jest energią, która organizując się w formę, tworzy ciało fizyczne. Zanim jednak to się stanie, energia organizuje się w czakry i meridiany. Czakry to sploty energetyczne, które za pomocą meridianów (kanałów energetycznych)  wpływają na wszystkie struktury naszego ciała. Jeśli działają harmonijnie, wówczas życiodajna energia przepływa do wszystkich struktur fizycznych prawidłowo – zasila je, odżywia, równoważy. Jeśli przepływ energii jest przyblokowany, nasze ciało będzie słabło.

Czakry stale odbierają, przetwarzają energię, a następnie przekazują ją do kanałów energetycznych, skąd dociera do ciała fizycznego i ciał energetycznych. Tak więc od jakości pracy czakr zależy nasze samopoczucie, zdrowie oraz funkcjonowanie w świecie i odwrotnie – to jak zarządzamy naszą energią wpływa na funkcjonowanie czakr. Jeśli są one otwarte, zharmonizowane, prawidłowo, swobodnie i silnie wibrujące, czyste i współpracujące ze sobą, to nasze ciała będą w stanie pełnego zdrowia – fizyczne, emocjonalne, mentalne i subtelne. Nasze działania, myśli i uczucia odzwierciedlają się w naszych czakrach i ciałach energetycznych. Gdy czakry nie są zharmonizowane, wówczas zmienia się ich wielkość, możliwość przyjmowania i przekazywania energii, schemat ich działania, kolor, wibrację.

Podstawowy system czakr to 7 centrów energetycznych zlokalizowanych na linii wzdłuż kręgosłupa. 

Działanie wszystkich czakr razem oraz każdej osobno możemy wspierać poprzez różne praktyki:

 • Poznaj swoje typowe schematy związane z aspektami, za które dana czakra odpowiada. Naucz się je rozpoznawać. Świadomość własnych odruchowych zachowań energetycznych pomoże Ci w podjęciu decyzji – czy chcesz je zmienić, czy chcesz je zostawić.
 • Praktykuj medytację i pracę z oddechem – medytacja i oddech wspaniale harmonizują nasz cały układ przywspółczulny organizmu odpowiedzialny za odprężenie, odpoczynek i harmonijne trawienie, a tym samym wspiera harmonizowanie naszego całego systemu, również czakr. Zarówno w medytacji, jak i pracy z oddechem możesz oczyścić i zharmonizować pracę konkretnej czakry lub wszystkich czakr. Sprawdź zawsze co jest teraz dla Ciebie właściwe.
 • Praktykuj medytację łączenia się z centrum ziemi i wszechświata. Łączenie się z centrami bezwarunkowej miłości zasila przede wszystkim czakrę serca. Z tego punktu możesz przekierować energię miłości do każdej czakry oraz do każdej innego aspektu Twojego systemu energetycznego (ciała fizycznego i ciał niefizycznych). 
 • Przebywaj w naturze i praktykuj bezpośredni kontakt z ziemią – możesz chodzić na boso, pracować w ziemi, kąpać się w żywej wodzie rzek, jezior i mórz, przebywać wśród roślin i zwierząt, przebywać na słońcu (bez okularów i filtrów, które hamują dostęp energii do ciała). Dzięki temu wpływasz na harmonizowanie czakr, a tym samym całego organizmu. Sprawdź co Tobie sprawia przyjemność i co masz poczucie, że najlepiej pozytywnie wpływa na Ciebie.
 • Wizualizuj otwartą i harmonijną czakrę – nasz system nie rozróżnia rzeczywistości od wyobrażeń, a dodatkowo świat energii działa bez opóźnienia. Wizualizacja wsparta odczuciem otwartej i harmonijnej czakry podstawy powoduje, że czakra automatycznie się otwiera i harmonizuje. Nie ma czegoś takiego jak „prawidłowy sposób wizualizowania czakr”. To co widzisz i czujesz jest prawdziwe dla Ciebie teraz. Jutro może być inaczej. Przygotuj się na zmiany. Nie trzymaj się kurczowo wzorców. Taka praktyka może też Ci pomóc zauważyć schematy mentalne i emocjonalne powodujące przymykanie i destabilizację czakry. Możesz też wprowadzić do przestrzeni danej czakry komunikat “moja czakra … jest otwarta i działa harmonijnie”. Eksperymentuj i praktykuj to co Cię w danym momencie wspiera.  
 • Otaczaj się kolorami, które w Twoim odczuciu wspierają daną czakrę. Konkretne czakry są kojarzone z konkretnymi kolorami. Sprawdź jednak czy dany kolor, w danym momencie rzeczywiście wspiera konkretną czakrę u Ciebie teraz. Zaufaj swojemu odczuciu. 
 • Dźwięki i wibracje wspaniale oddziałują na czakry. Energia to wibracja. Sprawdź jakie dźwięki, jaka muzyka wpływa i harmonizuje konkretne czakry u Ciebie. Koncerty mis i gongów, dźwięki dedykowane poszczególnym czakrom, które może znaleźć online, śpiew, dźwięki natury. Praktycznie cali jesteśmy wystawieni na różne dźwięki – sprawdzaj jak na Ciebie działają, które czakry harmonizują lub drażnią.  
 • Ćwiczenia – wiele praktyk ruchowych wspiera działanie naszych czakr, najszerzej dostępne to joga, qi gong i tai qi. Sprawdź jednak, czy może inne formy ruchu będą dla Ciebie wsparciem – taniec 5 rytmów, taniec brzucha, ale również tradycyjne sporty o ile sprawiają Ci radość i przyjemność.  
 • Jedzenie – jego jakość wspiera poszczególne czakry. W dużym uproszczeniu, wszystko co rośnie pod ziemią bardziej wspiera dolne czakry, to co dojrzewa w słońcu wspiera górne czakry. Im bardziej to co jemy jest pozbawione pestycydów, produktów pochodzenia zwierzęcego, żywności przetworzonej, słodyczy i białej mąki tym energetycznie jest lżejsze dla ciała, tym mniej obciąża ciało i wspiera swobodny przepływ energii.
 • Kamienie o właściwościach energetycznych wspierają oczyszczanie i harmonizowanie czar. Konkretne kamienie mają bardzo konkretne działanie, jednak przy ich wyborze warto kierować się intuicją. Do którego Cię bardziej przyciąga lub wywołuje intensywniejszą reakcję emocjonalną?
 • Olejki eteryczne mają szereg właściwości, na które reagują nasze czakry. Przy zakupie upewnij się, że są pozyskiwane ekologiczne i nie mają domieszek. 
 • Mudry – czyli układ dłoni i palców wspierający przepływy energii w ciele za pośrednictwem meridianów, które są przypisane do poszczególnych palców i czakr.

 

Pierwsze trzy czakry mają bardziej fizyczny charakter. Serce jest centrum łączącym czakry fizyczne z czakrami, którym przypisuje się bardziej duchowy wymiar – gardła, trzeciego oka i korony.

Systematyczna praktyka pracy z czakrami pozwala na utrzymanie ich w otwarciu i harmonii. Nie musi to być ciężka praca i lepiej aby nie byłą gdyż zmagania tworzą więcej obciążającej i blokującej energii. Wystarczy, że intuicyjnie sprawdzisz jaki mały nawyk, praktyka w danym dniu mogłoby wspomóc pracę czakr. Małymi krokami osiąga się znacznie głębsze i długotrwałe rezultaty. Jak z myciem zębów. Więc może dziś, zaraz po odłożeniu szczoteczki do zębów możesz poświęcić kolejne dwie minuty na poczucie swoich czakr, ich otwarcie i zharmonizowanie.

Powodzenia!