Poznaj siebie inaczej…

System Energetyczny Człowieka

Zmysły czucia, widzenia, słyszenia, węchu i smaku pozwalają nam rozpoznawać elementy w naszej przestrzeni fizycznej, tej namacalnej. Nie są jednak jedynym sposobem poznawania rzeczywistości. Przecież czujemy emocje, myślimy myśli, odbieramy sygnały niewerbalne, czujemy atmosferę, „zarażamy się” radością lub smutkiem innych. Wydaje się więc oczywiste, że komunikacja miedzy ludźmi odbywa się na poziomie niefizycznym, bardziej subtelnym. 

Całą masę danych odbieramy poprzez nasze niefizyczne zmysły. Nie uczymy się o nich w szkole i z reguły nie mamy o nich żadnej wiedzy. A jednak każdy korzysta z nich cały czas – świadomie lub nieświadomie. Nasze ciała fizyczne są najbardziej gęstym, skupionym elementem naszego systemu energetycznego. Też jest energią, co potwierdza fizyka kwantowa mówiąc, że na poziomie atomów nasze ciała są zbudowane głównie z przestrzeni – energii pomiędzy atomami. Pięknie opisała to Jill Bolte Taylor na swoim wystąpieniu na TED Ideas worth spreading.

Wszystko co istnieje, a nie jest wychwytywane przez nasze cielesne zmysły, może być doświadczone przez nas przez nasze narządy do postrzegania pozazmysłowego, który ogólnie można nazwać systemem energetycznym człowieka. Mamy więc do dyspozycji nasze Ciała Energetyczne (których mamy conajmniej 7 i nazywany potocznie Aurą), Kanały Hary, Czakry, Torus Serca i Świętą Przestrzeń Serca.

Więcej na temat Systemu Energetycznego Człowieka możesz dowiedzieć się z live’a na tutaj.

Zapraszam Cię na serię spotkań live w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o 21:00 na Facebooku w Dom Oddechu. Marta Grabowska. Na każdym spotkaniu będziemy rozmawiać o poszczególnych elementach i działaniu naszego systemu energetycznego. Będziemy go również doświadczać ich w swoim ciele.

Kolejne spotkania:

1 sierpnia: Czakry – Centra Energetyczne Człowieka

5 września: Torus – Pole Energetyczne Serca

3 października: Święta Przestrzeń Serca

7 Listopada: Aura – Ciała i Granice Energetyczne

5 grudnia: Kontakt Energetyczny Między Ludźmi

Ciała Energetyczne Człowieka

czyli o tym, że wszystko jest energią

Hasło “wszystko jest energią” lub “wszystko jest połączone” brzmi ezoterycznie, niepoważnie, nierealnie, nieprofesjonalnie (!). Używamy więc zamienników – mówimy o atmosferze, vibe’ie. Ich zazwyczaj również nie widzimy gołym okiem ale dopuszczamy, że istnieją, pomimo, że są niewidoczne. Wiemy, że jest coś czego nie widać, co jest bardzo realne i jednocześnie udajemy, że w to nie wierzymy. 

Podobnie myśli, uczucia niby nie są materialne, a jednak przyjmujemy, że istnieją. Idźmy dalej. Masz pragnienie, aby się zrelaksować, odpocząć, czujesz je w ciele, czujesz jak Twoje ciało wibruje radością, rozluźnieniem. Wyobrażasz sobie jak miło byłoby wygrzać się na ciepłym piasku, poczuć morską bryzę na policzku, ciepło słońca. Przyjemny nadmorski vibe. Pojawia się myśl “może przydałyby mi się wakacje”, “może jakaś grecka wyspa”. Wpisujesz w wyszukiwarkę “Korfu przeloty”. Kupujesz bilet. Rezerwujesz nocleg. Lądujesz. Czujesz ciepło piasku pod stopami. Słowo stało się ciałem. 😉 Ja bym raczej powiedziała, energia stała się materią.

Tak to się właśnie dzieje – emocja – myśl – materia. Coś czujesz, uczucie przekształca się w ideę, wiedzę, pomysł. Krystalizuje się w postaci konkretnej myśli, zagęszcza się jeszcze bardziej, aż staje się materią.

 

Jak to się ma do ciał energetycznych?

Jesteśmy dokładnie tym samym. Pragnieniem energii, świadomością, która zaczyna się samo-organizować. Krystalizować, skupiać, zagęszczać – aż powstaje ciało fizyczne. Aby ciało fizyczne mogło powstać i funkcjonować, wszelkie procesy mogły w nas zachodzić, powstają różne ciała, o różnych stanach skupienia, wibracji, które mają różne funkcje. 

Podobnie jak para wodna, której często nie dostrzegasz gołym okiem. Para może się zagęścić pod wpływem temperatury, stać się wodą, a nawet ciałem stałym – lodem. 

Podobnie jak Twój smartfon – samo urządzenie nie wystarczy abyś mógł/a z kimś porozmawiać, z kimś się zobaczyć online, nagrać filmik, zrobić zdjęcie, przeczytać ten artykuł. Potrzebujesz całej masy tego co niewidoczne dla oka, a totalnie niezbędne – połączenie telefoniczne, wifi, serwery… 

Inaczej patrząc, ciało fizyczne jest zanurzone w innych ciałach. Najbardziej skupione i jednocześnie najmniejsze z naszych ciał, to ciało fizyczne. Jesteś więc bardziej wielowymiarowy/a, większy/a niż Ci się może wydawać obserwując tylko swoje ciało fizyczne. Ale to przecież wiesz. To, co inni widzą na zewnątrz to tylko część Ciebie. Ale Ty to znacznie więcej niż widzą inni, niż widzisz Ty sam/a.

Ciał mamy wiele, różne są na ten temat dane. Tych najlepiej znanych i opisanych jest 8. Niektóre z nich bardzo dobrze znasz. Na przykład nazywasz je umysłem i emocjonalnością.

 

Jakie mamy ciała energetyczne?

Naszą energetykę najlepiej do tej pory opisała Barbara Ann Brennan – jest to jednak lektura skierowana do uzdrowicieli i nie jest łatwo zorientować się o co chodzi. Proponuję więc pewne uproszczenie.

Zacznijmy od tego, że mamy ciała ustrukturyzowane – związane z rozumem i wolą oraz nieustrukturyzowane – emocjonalne.

Na ciała energetyczne możemy też patrzeć pod względem ich materialnego i duchowego charakteru. Mamy ciała bardzo związane z materią, trójwymarowością: eteryczne, emocjonalne i mentalne. Mamy też ciała subtelne, duchowe – które są odpowiednikami ciał związanych z materią ale na planie duchowym. Pomiędzy ciałami związanymi z materią i duchowością mamy dodatkowe ciało będące łącznikiem. Dobrze opisane jest również ciało zwane merkabą (o tym przy innej okazji). 

To, co potocznie nazywamy aurą i obejmuje przestrzeń na szerokość ramion, zawiera w sobie wyżej wymienione ciała.


5 mitów uniemożliwiających pełne zrozumienie systemu energetycznego człowieka

Istnieje kilka nieporozumień, błędnych założeń, przekonań dotyczących naszych ciał energetycznych, które wpływają na jakość naszego życia. Niestety negatywnie. Chciałabym je więc tutaj wyjaśnić.

Mit #1: Ciało fizyczne jest nadrzędne i dowodzące

Ponieważ widzimy ciało fizyczne, to wydaje nam się, że ciała energetyczne są dodatkiem, że są ułożone wokół ciała fizycznego. Jest jednak odwrotnie. To ciało fizyczne jest efektem, rezultatem tego wszystkiego co dzieje się w ciałach energetycznych. Możesz sobie to wyobrazić jakby ciało fizyczne unosiło się w chmurze ciał energetycznych. Ciało fizyczne jest najbardziej skoncentrowaną częścią nas, widoczną fizycznym okiem.

Mit #2: Nic poza ciałem fizycznym nie istnieje

W kończącej się erze umysłu, przyjęliśmy, że to, czego nie możemy dotknąć nie istnieje – realne jest więc tylko nasze ciało fizyczne. Reszta uznawana jest często za mrzonki, iluzje, wytwory wyobraźni. Jednocześnie czujemy, że jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem. W rezultacie odrzucamy większą część nas, tylko dlatego, że jej nie widzimy gołym okiem (choć czujemy) i nie możemy dotknąć. Paradoksalnie odrzucamy również nasze ciało, uznając kulturowe podejścia do ciała jako siedliska grzechu czy ciała jako puchu marnego. Finalnie odrzucamy i naszą część materialną (pojazd) i swoją część niefizyczną (która zamieszkuje ten pojazd). Smutne prawda? Znaczenie mają wszystkie ciała, nie ma ważniejszych i mniej ważnych. Jak choruje jedno, to wcześniej czy później pozostałe również zaczną chorować.

Mit #3: Myśli są pierwsze i to one wywołują emocje

Przyjęliśmy również wyższość umysłu nad wszystkim innym. “Podgłośniliśmy” informacje płynące z umysłu i zagłuszyliśmy komunikaty płynące z ciała i emocji. Uwierzyliśmy również, że myśl jest pierwsza i że ona wywołuje emocje. Znów, jest dokładnie odwrotnie. Najpierw jest emocja, która wywołuje myśl i doznania w ciele. Emocja jest pierwotna, uruchamia doznania w ciele, przyciąga myśli. Myśli są reakcją na emocje – próbą ich zdefiniowania, nazwania, zmaterializowania.

Mit #4: Świat można zrozumieć tylko przez analizę danych

Cenimy sobie myśli, analizę, definicje, identyfikowanie się. Mamy tendencję do uznawania umysłu (ciała mentalnego) za najważniejsze. Przez całe życie ćwiczymy używanie ciała mentalnego. Jesteśmy w tym bardzo dobrzy. Jednocześnie mamy tendencję do ignorowania informacji płynących z innych ciał, gdyż, przykładowo, czucie emocji było w naszym środowisku przeszkadzające, ciało fizyczne psuje się (choruje), nie słucha się umysłu, ma swoje potrzeby. Nikt nas nie uczył jak używać informacji płynących z innych źródeł lub często były deprecjonowane. I mało kto zdaje sobie sprawę jaki jest jego naturalny sposób odbierania świata. W jaki sposób najłatwiej Ci odbierać informacje? Może najłatwiej jest Ci czuć w ciele? A może łatwo jest Ci czuć emocje i najłatwiej jest Ci rozumieć świat czując emocje? A może po prostu wiesz – najłatwiej jest Ci pojmować świat korzystając z umysłu. To się również tyczy sposobu, w jaki się wyrażamy. Nie każdy jest dobry w słowach. Może łatwiej Ci przekazać to, co masz do przekazania przez ruch, obraz, dźwięk, dotyk…

Mit #5: Nie mamy kontroli nad tym, co myślimy i czujemy

Możesz w pełni decydować o sobie. Możesz kształtować i wybierać to, na czym się skupiasz mentalnie i emocjonalnie. Pojawiają się różne myśli, emocje i doznania w ciele – Ty wybierasz, które zatrzymujesz, a które puszczasz. Ty decydujesz czy myślisz, mówisz, decydujesz i działasz z miłości czy z lęku. Można to porównać do algorytmu na facebooku. Wiesz dobrze, że w zależności od tego co przeglądasz, o czym rozmawiasz, tego dostaniesz więcej. To Ty decydujesz, co piszesz, co oglądasz. Ty decydujesz, co algorytm Ci podrzuci.


I co dalej?

Daj sobie chwilę na poczucie co to tak naprawdę znaczy. Jeśli będziesz naprawdę uczciwy wobec siebie, możesz zobaczyć jak często żyjesz tymi mitami. Robimy to wszyscy. Mamy wiele lat doświadczeń życia z błędnymi przekonaniami. Jedno to zrozumieć je intelektualnie a co innego to poczuć w ciele i emocjach ich jakość, obecność w naszym życiu i skutki jakie ze sobą niosą. 

Zapraszam Cię również do obejrzenia rozmowy z Martą Grabowską z Dom Oddechu o Ciałach Energetycznych człowieka i Granicach, która jest dostępna na moim kanale YouTube.

base_body_heart_light_01

Święta Przestrzeń Serca

Centrum Energetyczne Człowieka

Gdy pisałam o Torusie Serca, wspominałam, że serce jest pierwszym organem, który powstaje gdy ciało tworzy się w łonie matki. Serce wysyła impuls, który inicjuje powstanie mózgu. 60% komórek serca to neurony przetwarzające informacje. Serce posiada swój własny mózg – prawdziwy mózg składający się z komórek mózgowych. Co więcej, serce wysyła znacznie więcej sygnałów do mózgu niż mózg do serca. Sporo na ten temat znajdziesz na stronie Instytutu HeartMath z Kalifornii.

Fizyczne serce rozprowadza substancje odżywcze po ciele i usuwa zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii. Ale to nie wszystko! Serce pełni przecież podobną funkcję pełni również na poziomie energetycznym. Znasz to od dziecka. Tylko jakoś tak się dzieje, że mało o tym mówimy. Często nie traktujemy serca poważnie, częściej jak tę część nas, która się kłóci z umysłem, logicznym podejściem do życia.

Serce generuje pole elektryczne co najmniej 60-krotnie i pole magnetyczne co najmniej 100-krotnie silniejsze niż pole mózgu. A to czyni je bardzo silnym przekaźnikiem informacji – do wewnątrz nas i na zewnątrz nas.

Serce jest naszym osobistym, energetyczna centrum. Może słyszałeś o punkcie tan tien i miałeś/aś okazję z nim pracować. Łatwe i przyjemne prawda? Jest moc. Są emocje. Brakuje jednak miłości. Czas na aktualizację oprogramowania.W przypadku człowieka jest nim przeniesienie centrum energetycznego właśnie z podbrzusza do przestrzeni serca aby swoje życie przeżywać z poziomu miłości bezwarunkowej. Podnieść wibrację do poziomu miłości bezwarunkowej.

Podobnie jak z innymi organami i systemami ciała człowieka, również z sercem możesz rozmawiać, możesz się go radzić, potraktować jak osobny byt. Serce ma jednak znacznie większą moc. Na poziomie energetycznym łączy niematerialne z materialnym. Przestrzeń serca pozwala nam łączyć się ze swoją esencją, aspektami siebie, do których często świadomie nie mamy dostępu. Często nawet nie wiemy, że istnieją. Tam możesz spotkać siebie prawdziwego, bez masek, bez interface’u (ego)… na tyle na ile sobie na to pozwolisz. Im więcej przebywasz w tej przestrzeni, tym bardziej sygnały z serca, umysłu i ciała się zintegrują. Jest mniej sprzeczności i rozjazdu między tym co czujesz w ciele, w sercu a tym co myślisz. Doświadczasz więcej wyczuwalnego spokoju i harmonii. Łatwiej i szybciej możesz wyjść z lęku (potocznie zwanego stresem) i wrócić na swoją ścieżkę.

Łączenie się z sercem jest punktem zwrotnym w życiu każdego człowieka. Uczy doświadczania miłości bezwarunkowej. Nie miłości dramatycznej, cierpiącej. Miłość bezwarunkowa to stan bez cierpienia ani dramatów. Jeśli w danym momencie je przeżywamy, nie jesteśmy wówczas w stanie miłości bezwarunkowej. Nie ma w tym nic “złego”. Emocje są ok jeśli pozwalamy im płynąć a nie powstrzymujemy ich. Zauważ emocję, która się pojawiła. Pozwól jej przepłynąć i jak poczujesz się od niej wolny, wróć do miłości i radości w sercu.

Jak wejść do Świętej Przestrzeni Serca?

Jako ludzkość jesteśmy na etapie, w którym wejście do serca jest znacznie łatwiejsze niż wcześniej. Energia na ziemi sprzyja takim procesom, coraz więcej osób doświadcza tej przestrzeni, świadomie ćwiczy umiejętność wchodzenia i bycia w sercu. W polu jest już wystarczająco doświadczeń aby ułatwić to pozostałym. 

Nie mówię, że uda się samodzielnie i za pierwszym razem – dlaczego dowiesz się za chwilę. Nie potrzebujemy jednak skomplikowanych instrukcji aby to zrobić. Niezbędna do wejścia do serca jest umiejętność czucia miłości i radości. Jest duża szansa, że masz takie doświadczenia za sobą i to potrafisz wzbudzić w sobie uczucie miłości i radości w obszarze serca. Możemy wspomóc się również pamięcią emocjonalną sytuacji gdy miłość wyraźnie czuliśmy – do kogoś lub czegoś. Gdy już ją poczujesz, poczuj i pomyśl intencję wejścia do Świętej Przestrzeni Serca. To jest źródło Twojej miłości. Twój system wie gdzie to jest. Poczuj jak wchodzisz do swojego centrum energetycznego. I tyle. 

Jak możemy poznać, że jesteśmy w Świętej Przestrzeni Serca?

W tej przestrzeni dominuje uczucie miłości, radości, błogości, wdzięczności. Jesteśmy w stanie postrzegania bez słów. Jest to przestrzeń pełnej szczerości, odpuszczenia. Tu i teraz. Pełna świadomość. Jest to przestrzeń pełnej integracji siebie.

Co może utrudnić nam wejście do serca i czucie miłości bezwarunkowej? 

Głównym utrudnieniem wejścia do serca jest lęk. Jest on też przeciwnością stanu miłości. Czasami może to być lęk przed nieznanym, który może nas blokować przed wejściem do środka. Więc jeśli w nim w danym momencie siedzisz to oznacza, że nie jesteś w miłości. Z punktu lęku najtrudniej przejść do miłości i serca. Miej cierpliwość, czasami wymaga to czasu. Tego tu się właśnie uczymy – aby łatwiej i szybciej przechodzić do serca. 

Traumatyczne, negatywne emocjonalnie przeżycia z przeszłości wzmacniają ochronę serca aby nie bolało, aby nie “dotykać” zranienia i nie cierpieć. W konsekwencji blokujemy dopływ czegokolwiek do naszego serca, w tym miłości. Gdy więc próbujemy do serca się zbliżyć, poczuć je, wówczas zaczynamy dotykać właśnie tych bolących emocjonalnie punktów. Możemy wówczas czuć lęk, smutek, ból (czasami również fizyczny), chęć wycofania się lub w ogóle niechęć do rozpoczęcia medytacji i wchodzenia do serca. 

Również oczekiwania jak powinno być w Świętej Przestrzeni Serca mogą przytrzymać nas w mentalnym dialogu i wątpieniu w realność naszego doświadczenia.

W każdym z tych przypadków warto dać sobie czas i być z tym co się pojawia. Z czasem blokady odpuszczą.

Co możemy robić w Świętej Przestrzeni Serca?

Przed nami nieskończoność interakcji z samym/ą sobą oraz światem. Możliwość doświadczania siebie i świata w przestrzeni miłości bezwarunkowej. Tam możemy zobaczyć siebie i świat bez filtrów, masek, iluzji, ściemy. Takim jakim jesteśmy, zamiast takimi jakimi chcielibyśmy być i bez osobowości, którą zbudowaliśmy. Tam możemy uzdrawiać siebie. W tej przestrzeni prawa fizyki nie mają zastosowania. Kreujemy w niej naszą materialną rzeczywistość.

Ja w tej przestrzeni spotykam się regularnie z samą sobą, z niedostępnymi mi świadomie prawdami o sobie, moimi schematami, moimi przewodnikami duchowymi, moim wyższym ja, wyższymi ja innych ludzi, innymi istotami, z którym na poziomie materialnym nie mamy kontaktu (np. tymi, których znamy pod nazwą anioł, ziemia, kot, pies, drzewo…). Tu sieję intencje, uzdrawiam siebie z niesłużących mi przekonań i schematów. 

Jak to się ma do innych praktyk duchowych i medytacji?

Jakąkolwiek medytację, praktykę czy też jakiekolwiek działanie na co dzień możesz rozpocząć od wejścia do Świętej Przestrzeni Serca. Zacznij swoją praktykę od połączenia ze źródłami miłości bezwarunkowej (ugruntowaniem i połączeniem z kosmosem) praz wejdź do serca i kontynuuj dalej po swojemu. Z czasem połączenie się z źródłami miłości bezwarunkowej oraz wejście do serca zajmie Ci nie dłużej niż 1 min. Jak to mówił mój nauczyciel: “najpierw spodnie, potem buty”, czyli “najpierw do serca, potem do działania.” 

I co dalej?

Po osobiste doświadczenie zapraszam Cię na prowadzone przeze mnie Poranne Medytacje oraz indywidualne sesje Czytania Pola i Prowadzonej Medytacje, które pozwolą Ci doświadczyć siebie prawdziwie oraz uzdrowić to co czeka na uzdrowienie.

Zapraszam również do obejrzenia rozmowy, którą przeprowadziłam z Marta Grabowską z Dom Oddechu w ramach naszego cyklu comiesięcznych o Systemie Energetycznym Człowieka.

Ilustracja: Jan Sojka

base_body_torus_square_01_b

Torus Serca

Pole Elektromagnetyczne Serca

Aby zrozumieć czym jest torus serca i jak działa, najlepiej zacząć od jego źródła – czyli serca.

Serce jest pierwszym organem, który powstaje gdy ciało tworzy się w łonie matki. To serce wysyła impuls, który inicjuje powstanie mózgu. 60% komórek serca to neurony przetwarzające informacje. Serce posiada swój własny mózg – tak, prawdziwy mózg składający się z komórek mózgowych. Co więcej, serce wysyła znacznie więcej sygnałów do mózgu niż mózg do serca. Sporo na ten temat znajdziesz na stronie Instytutu HeartMath z Kalifornii.

Serce nie tylko rozprowadza składniki odżywcze do komórek i usuwa z nich śmieci poprzez układ krwionośny. W podobny sposób rozprowadza energię i oczyszcza komórki z energetycznych śmieci.

Wszystkie komórki, tkanki, organy wytwarzają pole elektromagnetyczne (dzięki czemu możliwe są takie badania jak EKG, EEG czy rezonans magnetyczny). Serce ma tu szczególne znaczenie gdyż generuje co najmniej 60-krotnie silniejsze pole elektryczne i co najmniej 100-krotnie silniejsze pole magnetycznie niż mózg. 

Fale te formują torus, który emitowany jest poza nasze fizyczne ciało i dociera do wszystkiego z czym się stykamy. W taki sposób, na poziomie nieświadomym, komunikujemy się z światem zewnętrznym. Emocje i stany emitowane przez nasze serce wprowadzane są do torusa. W ten sposób możesz poczuć wszystko co żyje. W ten sposób wysyłasz informacje, które (zazwyczaj podświadomie) odbierają inni. Torus, najprościej to ujmując, ma kształt pączka z dziurką. Sygnał wychodzi z serca, zatacza krąg i wraca do serca górą. Sygnał biegnie też w drugą stronę. W ten sposób tworzą się coraz większe torusy aż na szerokość około 2 m dookoła ludzkiego ciała. Im jesteśmy zdrowsi, tym nasz torus jest większy, komunikat, który serce wysyła jest silniejsze. Sygnał nie kończy się jednak na ok. 2 metrach, gdyż każdy sygnał jest powielany. Możesz znać ten mechanizm pod nazwą “efektu motyla”.   

Możliwe, że spotkałeś się z tym pod hasłem “wysyłania zamówień do wszechświata”. To czego doświadczasz na co dzień jest więc informacją zwrotną na temat tego czym emanujesz. Torus jest jak wifi: wpisujesz hasło w wyszukiwarkę (serce), przez wifi (torus) sygnał wysyłany jest w świat (internet), otrzymujesz wyniki wyszukiwania (doświadczenie życiowe). Po wynikach wyszukiwarki wiesz czy wpisałeś frazę, która była pomocna czy nie. Po tym jakie doświadczenia pojawiają się w Twoim życiu możesz zobaczyć czym wibrujesz (a konkretniej, czym wibruje Twoje serce). 

Może pojawia Ci się teraz pytanie? Jak możemy świadomie wpływać na to czym wibruje nasze serce? Jest kilka opcji:

 • Warto zacząć od zauważania w jakich emocjach jesteśmy w danym momencie. To, co czujemy – to wysyłamy.
 • Skupiać świadomość (emocje, myśli, mowa, działanie) się na tym czego chcemy więcej. Nie tylko mentalnie ale też emocjonalnie oraz inicjując działania w kierunku tego, czego chcemy.
 • Intencjonalnie wprowadzać konkretne jakości do pola elektromagnetycznego serca. Poczuj jakość, emocję, której chcesz więcej w obrębie fizycznego serca. Wyobraź sobie, że ta jakość, emocja się rozprzestrzenia. Jak ciepło słońca promieniuje z serca do otoczenia. Rozrasta się jeszcze bardziej po całym pokoju, domu, dzielnicy, mieście, kraju, kontynencie. A może możesz wyobrazić sobie i poczuć, że obejmuje wszystkich ludzi, zwierzęta, rośliny, całą kulę ziemską. Spróbuj jeszcze szerzej – rozlej jakość lub emocję na cały układ słoneczny, galaktykę, wszechświat.
 • Spróbuj medytacji, która Ci w tym pomoże na końcu nagrania live’a Torus – Elektromagnetyczne Pole Serca na Facebook – Dom Oddechu.Marta Grabowska

 

Może się zdarzyć, że szczerze czujesz i skupiasz się na tym co wysyłasz a dostajesz, coś innego. Warto wówczas sprawdzić czy może jest jakaś część Ciebie, która uważa, że realizacja Twojego pragnienia byłaby zagrożeniem. Może ta część uważa, że byłoby to niekorzystne dla Ciebie. Podam Ci przykład, który może się wydać dziwaczny, ale jest bardzo popularny, szczególnie w naszej kulturze. Wewnętrzna fragmentacja powstaje z reguły w pierwszych latach naszego życia i nie ma nic wspólnego z wysublimowanymi, intelektualnymi argumentami. 

Wyobraź sobie, że chcesz być blisko z ludźmi a cały czas doświadczasz poczucia separacji, jest Ci trudno się do ludzi zbliżyć i nawiązać bliskie relacje. Może jakaś część Ciebie uważa, że bycie blisko z ludźmi jest zagrożeniem – bo mogą Cię odrzucić, zranić, zdradzić i będzie bolało. Jakieś stare doświadczenie, nie do końca przeżyte, przypomina o sobie w momencie, gdy starasz się zbudować bliskie relacje. Jakaś część Ciebie za wszelką cenę chce Cię chronić przed potencjalnym bólem odrzucenia, zranienia czy zdrady. Co byś nie robiła, nie osiągniesz rezultatu dopóki nie zintegrujesz tej części siebie. W takie sytuacji Twój torus może wysyłać sprzeczne komunikaty, które wykluczają się nawzajem nie przynosząc Ci upragnionego rezultatu.

Więcej o takiej wewnętrznej dynamice, zwanej fragmentacją, oraz sposobami na jej rozwiązanie napiszę wkrótce.

Do zobaczenia na zbiegu naszych torusów! 😉

Ilustracja: Jan Sojka

base_body_chakras_color_lighted_01

Czakry

Ośrodki Energetyczne

Ciało na fundamentalnym poziomie jest energią, która organizując się w formę, tworzy ciało fizyczne. Zanim jednak to się stanie, energia organizuje się w czakry i meridiany. Czakry to sploty energetyczne, które za pomocą meridianów (kanałów energetycznych)  wpływają na wszystkie struktury naszego ciała. Jeśli działają harmonijnie, wówczas życiodajna energia przepływa do wszystkich struktur fizycznych prawidłowo – zasila je, odżywia, równoważy. Jeśli przepływ energii jest przyblokowany, nasze ciało będzie słabło.

Czakry stale odbierają, przetwarzają energię, a następnie przekazują ją do kanałów energetycznych, skąd dociera do ciała fizycznego i ciał energetycznych. Tak więc od jakości pracy czakr zależy nasze samopoczucie, zdrowie oraz funkcjonowanie w świecie i odwrotnie – to jak zarządzamy naszą energią wpływa na funkcjonowanie czakr. Jeśli są one otwarte, zharmonizowane, prawidłowo, swobodnie i silnie wibrujące, czyste i współpracujące ze sobą, to nasze ciała będą w stanie pełnego zdrowia – fizyczne, emocjonalne, mentalne i subtelne. Nasze działania, myśli i uczucia odzwierciedlają się w naszych czakrach i ciałach energetycznych. Gdy czakry nie są zharmonizowane, wówczas zmienia się ich wielkość, możliwość przyjmowania i przekazywania energii, schemat ich działania, kolor, wibrację.

Podstawowy system czakr to 7 centrów energetycznych zlokalizowanych na linii wzdłuż kręgosłupa. Lokalizację, działanie, funkcje i specyficzne praktyki wspierające daną czakrę znajdziesz poniżej. Działanie wszystkich czakr razem oraz każdej osobno możemy wspierać poprzez różne praktyki:

 • Poznaj swoje typowe schematy związane z aspektami, za które dana czakra odpowiada. Naucz się je rozpoznawać. Świadomość własnych odruchowych zachowań energetycznych pomoże Ci w podjęciu decyzji – czy chcesz je zmienić, czy chcesz je zostawić.
 • Praktykuj medytację i pracę z oddechem – medytacja i oddech wspaniale harmonizują nasz cały układ przywspółczulny organizmu odpowiedzialny za odprężenie, odpoczynek i harmonijne trawienie, a tym samym wspiera harmonizowanie naszego całego systemu, również czakr. Zarówno w medytacji, jak i pracy z oddechem możesz oczyścić i zharmonizować pracę konkretnej czakry lub wszystkich czakr. Sprawdź zawsze co jest teraz dla Ciebie właściwe.
 • Praktykuj medytację łączenia się z centrum ziemi i wszechświata. Łączenie się z centrami bezwarunkowej miłości zasila przede wszystkim czakrę serca. Z tego punktu możesz przekierować energię miłości do każdej czakry oraz do każdej innego aspektu Twojego systemu energetycznego (ciała fizycznego i ciał niefizycznych). 
 • Przebywaj w naturze i praktykuj bezpośredni kontakt z ziemią – możesz chodzić na boso, pracować w ziemi, kąpać się w żywej wodzie rzek, jezior i mórz, przebywać wśród roślin i zwierząt, przebywać na słońcu (bez okularów i filtrów, które hamują dostęp energii do ciała). Dzięki temu wpływasz na harmonizowanie czakr, a tym samym całego organizmu. Sprawdź co Tobie sprawia przyjemność i co masz poczucie, że najlepiej pozytywnie wpływa na Ciebie.
 • Wizualizuj otwartą i harmonijną czakrę – nasz system nie rozróżnia rzeczywistości od wyobrażeń, a dodatkowo świat energii działa bez opóźnienia. Wizualizacja wsparta odczuciem otwartej i harmonijnej czakry podstawy powoduje, że czakra automatycznie się otwiera i harmonizuje. Nie ma czegoś takiego jak „prawidłowy sposób wizualizowania czakr”. To co widzisz i czujesz jest prawdziwe dla Ciebie teraz. Jutro może być inaczej. Przygotuj się na zmiany. Nie trzymaj się kurczowo wzorców. Taka praktyka może też Ci pomóc zauważyć schematy mentalne i emocjonalne powodujące przymykanie i destabilizację czakry. Możesz też wprowadzić do przestrzeni danej czakry komunikat “moja czakra … jest otwarta i działa harmonijnie”. Eksperymentuj i praktykuj to co Cię w danym momencie wspiera.  
 • Otaczaj się kolorami, które w Twoim odczuciu wspierają daną czakrę. Konkretne czakry są kojarzone z konkretnymi kolorami. Sprawdź jednak czy dany kolor, w danym momencie rzeczywiście wspiera konkretną czakrę u Ciebie teraz. Zaufaj swojemu odczuciu. 
 • Dźwięki i wibracje wspaniale oddziałują na czakry. Energia to wibracja. Sprawdź jakie dźwięki, jaka muzyka wpływa i harmonizuje konkretne czakry u Ciebie. Koncerty mis i gongów, dźwięki dedykowane poszczególnym czakrom, które może znaleźć online, śpiew, dźwięki natury. Praktycznie cali jesteśmy wystawieni na różne dźwięki – sprawdzaj jak na Ciebie działają, które czakry harmonizują lub drażnią.  
 • Ćwiczenia – wiele praktyk ruchowych wspiera działanie naszych czakr, najszerzej dostępne to joga, qi gong i tai qi. Sprawdź jednak, czy może inne formy ruchu będą dla Ciebie wsparciem – taniec 5 rytmów, taniec brzucha, ale również tradycyjne sporty o ile sprawiają Ci radość i przyjemność.  
 • Jedzenie – jego jakość wspiera poszczególne czakry. W dużym uproszczeniu, wszystko co rośnie pod ziemią bardziej wspiera dolne czakry, to co dojrzewa w słońcu wspiera górne czakry. Im bardziej to co jemy jest pozbawione pestycydów, produktów pochodzenia zwierzęcego, żywności przetworzonej, słodyczy i białej mąki tym energetycznie jest lżejsze dla ciała, tym mniej obciąża ciało i wspiera swobodny przepływ energii.
 • Kamienie o właściwościach energetycznych wspierają oczyszczanie i harmonizowanie czar. Konkretne kamienie mają bardzo konkretne działanie, jednak przy ich wyborze warto kierować się intuicją. Do którego Cię bardziej przyciąga lub wywołuje intensywniejszą reakcję emocjonalną?
 • Olejki eteryczne mają szereg właściwości, na które reagują nasze czakry. Przy zakupie upewnij się, że są pozyskiwane ekologiczne i nie mają domieszek. 
 • Mudry – czyli układ dłoni i palców wspierający przepływy energii w ciele za pośrednictwem meridianów, które są przypisane do poszczególnych palców i czakr.

Pierwsze trzy czakry mają bardziej fizyczny charakter. Serce jest centrum łączącym czakry fizyczne z czakrami, którym przypisuje się bardziej duchowy wymiar – gardła, trzeciego oka i korony.

Systematyczna praktyka pracy z czakrami pozwala na utrzymanie ich w otwarciu i harmonii. Nie musi to być ciężka praca i lepiej aby nie byłą gdyż zmagania tworzą więcej obciążającej i blokującej energii. Wystarczy, że intuicyjnie sprawdzisz jaki mały nawyk, praktyka w danym dniu mogłoby wspomóc pracę czakr. Małymi krokami osiąga się znacznie głębsze i długotrwałe rezultaty. Jak z myciem zębów. Więc może dziś, zaraz po odłożeniu szczoteczki do zębów możesz poświęcić kolejne dwie minuty na poczucie swoich czakr, ich otwarcie i zharmonizowanie.

Powodzenia!

Ilustracja: Jan Sojka

Czakra Podstawy

Jestem

Lokalizacja w ciele: U podstawy tułowia, między odbytem a genitaliami, czakra podstawy skierowana jest w dół

Żywioł związany z czakrą: Ziemia

Struktury ciała fizycznego powiązane z czakrą:

 • Kości
 • Nogi
 • Odbyt
 • Nadnercza i nerki
 • Część organów seksualnych
 • System odpornościowy
 • Dolny odcinek kręgosłup na odcinku krzyżowym (L5-S5) 

 

Prawidłowo działająca czakra podstawy wpływa na:

 • Poczucie bezpieczeństwa (również finansowego), uziemienia, stabilności
 • Poczucie przynależenia
 • Witalność i chęć życia 
 • Umiejętność rozpoznawania i zaspokajania swoich potrzeb od fizycznych (jedzenie, picie, odpoczynek, sen) po te niefizyczne (zrozumienie, bliskość, akceptacja,…).

Połączenie czakry podstawy z centrum energetycznym ziemii (miłością bezwarunkową aspektu żeńskiego) jest kluczowe dla naszego poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Z tego powodu ten element jest obecny w bardzo wielu kulturach i praktykach.

 

Skutki zablokowanej lub nieharmonijnie działającej czakra podstawy:

 • Brak chęci do podjęcia aktywności fizycznych, ruchu
 • Ciągłe zmęczenie, brak chęci do życia
 • Poczucie izolacji, odrzucenia, wykluczenia, braku przynależenia, poczucie, że inni negatywnie nas oceniają
 • Brak zaufania do życia
 • Napady paniki, depresji, negatywności
 • Niesatysfakcjonująca, niestabilna sytuacja finansowa i zawodowa 
 • Nieprawidłowe działanie organów połączonych z czakrą

 

Co możemy zrobić aby otworzyć i przywrócić harmonię w czakrze podstawy? 

Istnieje wiele praktyk umożliwiających i wspierających otwarcie i zharmonizowanie czakry podstawy. W różnych momentach różne praktyki mogą być pomocne. Część wspólnych opisałam powyżej. Praktyki skupione na czakrze podstawy znajdziesz poniżej. Wybierz te, które sprawiają Ci przyjemność i Tobie w danym momencie dają rezultat.

 • Naucz się czuć i rozpoznawać swoje potrzeby oraz znajdować właściwe dla Ciebie w danym momencie sposoby na ich zaspokojenie. Zacznij od zaakceptowania i uznania, że masz konkretne potrzeby. Pomoże Ci to przywrócić wiarę w to, że Twoje potrzeby są ważne i mogą być zaspokojone.
 • Sprawdzaj „Czego potrzebuję aby czuć się… bezpiecznie, w połączeniu, stabilnie…
 • Otaczaj się ludźmi, którzy akceptują Ciebie takim jakim jesteś. Którzy dostrzegają i akceptują Twoje potrzeby, mają chęć i gotowość wesprzeć Cię w ich zaspokajaniu.
 • Zauważ różnice między potrzebą kontaktu z ludźmi a zależnością. Potrzebować kontaktu, bliskości, intymności z ludźmi nie musi oznaczać zależności. 

Czakra Sakralna

Czuję

Lokalizacja w ciele: Około 2 palce poniżej pępka, od przedniej strony kręgosłupa, wlot do czakry znajduje się z przodu, wylot z tyłu 

Intencja: Czuję

Żywioł związany z czakrę: Woda

Struktury ciała fizycznego powiązane z czakrą: 

 • Nadnercza i nerki
 • Funkcje i organy seksualne
 • Wydalanie
 • Regulacja wody
 • Pęcherz
 • Nerki
 • Śledziona
 • System odpornościowy
 • Kręgosłup na odcinku lędźwiowym (T9-L4)

 

Prawidłowo działająca czakra sakralna wpływa na:

 • Doświadczenie, ekscytację
 • Poczucie osobistej mocy twórczej
 • Tworzenie, kreatywność, działanie z pasją, 
 • Umiejętność przyjmowania i dawania przyjemność, zaspokajania naszych potrzeb seksualnych w harmonijny sposób
 • Tworzenie partnerskich relacji opartych na wolności i akceptacji

 

Skutki zablokowanej lub nieharmonijnie działającej czakra sakralnej:

 • Poczucie zależności
 • Tendencja do kontrolowania siebie i innych
 • Skłonność do manipulowania
 • Poczucie nudy w życiu, brak pasji, ekscytacji, spontaniczności
 • Powstrzymywanie się od kreatywnych zajęć
 • Poczucie wstydu w relacjach z ludźmi
 • Trudność w swobodnym przyjmowaniu i dawaniu przyjemności
 • Brak satysfakcji z życia seksualnego, nadużywanie seksualności lub ignorowanie 
 • Nieprawidłowe działanie organów połączonych z czakrą

 

Co możemy zrobić aby otworzyć i przywrócić harmonię w czakrze sakralnej? 

Prócz praktyk opisanych powyżej, możesz spróbować również innych. Nie próbuj wszystkiego zastosować na raz. Raczej wybierz sobie coś, co teraz Cię intryguje i wpleć to w swoje codzienne zajęcia.

 • Naucz się czuć przez ciało – emocje i pragnienia czujemy poprzez ciało. Zatrzymuj się gdy wykonujesz codzienne czynności aby sprawdzić co czujesz w ciele – jakie emocje i doznania się pojawiają.
 • Naucz się rozpoznawać swoje pragnienia i realizować je – możesz zacząć od drobnych marzeń, które od dawna za Tobą chodziły, drobnych przyjemności, na które sobie nie pozwalałeś_aś. Będzie Ci wówczas łatwiej zacząć dostrzegać i realizować te większe.
 • Pozwalaj sobie na różne przyjemności – wykorzystaj wszelkie okazje aby sprawiać sobie różne przyjemności – jedz to co sprawia Ci przyjemność, używaj zapachów, które lubisz, słuchaj muzyki, która wprowadza CIę przyjemny stan, zwracaj uwagę na materiały, które są przyjemne w dotyku, otaczaj się przedmiotami i widokami, które lubisz oglądać.
 • Zaakceptuj swoje potrzeby seksualne – każdy je ma, każdy na swój sposób, Twoje są ważne i zasadne bo są Twoje.
 • Nauczy się odpuszczać kontrolę – pozwalaj sobie na chwile swobody, spontaniczności, poddania się przewodzeniu innych. Zauważ na co masz wpływ, a na co nie masz (swoje emocje, myśli, słowa i działania). Nie trać energii na kontrolowanie tego co jest poza Tobą.
 • Kreuj, twórz, generuj – przeznaczaj czas na zajęcia kreatywne, w trakcie których coś tworzysz, ale tylko takie, które sprawiają Ci przyjemność.
 • Naucz się zauważać swoją moc i pozwolić sobie jej używać – moc to wszelkie Twoje talenty i umiejętności, zauważ je, doceń i używaj ich. Pozwól też na to innym. Dostrzegaj i doceniaj talenty i umiejętności innych. Będzie Ci łatwiej dostrzegać Twoje.
 • Żyj w zgodzie z pasjami – zamiast tego co powinnaś, rób to co daje Ci radość, zadowolenie, satysfakcję. Może wystarczy małą zmiana w sposobie postrzegania, sposobie działania, przypomnienie sobie powodu, dla którego coś robisz aby zajęcie zaczęło być źródłem pozytywnych doznań. Zadawaj sobie pytanie: Czy to co teraz robię sprawia mi przyjemność? Jeśli nie, to co mogłabym zrobić aby zaczęło mi sprawić przyjemność? Jeśli masz głębokie poczucie, że nic nie da się zrobić znajdź sposoby na delegowanie zadań, które nie sprawiają Ci przyjemności.

Czakra Splotu Słonecznego

Działam

Lokalizacja w ciele: Między pępkiem a mostkiem, od przedniej strony kręgosłupa, wlot do czakry znajduje się z przodu, wylot z tyłu

Intencja: Działam w zgodzie ze sobą

Żywioł związany z czakrę: Słońce, Ogień

Struktury ciała fizycznego powiązane z czakrą: 

 • Proces trawienia i organy – wątroba, żołądek, trzustka, nadnercza, nerki, woreczek żółciowy
 • Przepona
 • Proces wchłaniania i jelito cienkie
 • Układ mięśniowy
 • Skóra
 • Kręgosłup na odcinku T5-9

 

Prawidłowo działająca czakra splotu słonecznego wpływa na:

 • Poczucie osobistej mocy
 • Poczucie indywidualności
 • Osobista wolność
 • Ambicja
 • Odpowiedzialność
 • Autentyczność i spójność
 • Podejmowanie decyzji
 • Wdrażanie pomysłów, idei, marzeń w życie – działanie
 • Zdrową relację z tematem władzy, dominacji i kontroli

 

Skutki zablokowanej lub nieharmonijnie działającej czakra splotu słonecznego:

 • Niepokój
 • Brak poczucia pewności siebie, niska samoocena 
 • Niepewność
 • Brak spójności i autentyczności
 • Poczucie, że nasza osobowość nie jest akceptowana i widziana
 • Wstyd za to jacy jesteśmy
 • Zazdrość
 • Zachowania kontrolujące
 • Konkurowanie
 • Poczucie bycia uwięzionym
 • Bezwładność, niedecyzyjność
 • Nieprawidłowe działanie organów połączonych z czakrą

 

Co możemy zrobić aby otworzyć i przywrócić harmonię w czakrze sakralnej? 

 • Praktykuj autentyczność – dziel się szczerze tym co czujesz, co myślisz i czego potrzebujesz – zapoznaj się z ideą i praktyką Radical Honesty
 • Dbaj o spójność pomiędzy tym co myślisz, mówisz i robisz (np. jeśli uważam, że kłamstwo jest złe, to nie kłamię)
 • Nauczyć się podejmować decyzje i akceptować swoje decyzje
 • Zwracaj uwagę na sytuacje, w których Ty lub ktoś walczy o władzę, ulega naciskom i wycofuj się z takiej sytuacji i/lub relacji
 • Przestań brać odpowiedzialność za innych
 • Zacznij podejmować ryzyko – zauważaj różnicę pomiędzy “boję się ale chcę to zrobić” a “boję się i nie chcę tego robić”
 • Jeśli pracujesz w afirmacjami stosuj tylko takie, które czujesz, że są teraz dla Ciebie prawdziwe – afirmacje mające na celu przekonanie lub wymuszenie zmiany, zazwyczaj nie zadziałają a wręcz wzmacniają brak spójności i przede wszystkim opór części Ciebie, która nie uważa jej za prawdziwa lub bezpieczną

Czakra Serca

Kocham

Lokalizacja w ciele: Na wysokości środka mostka, od przedniej strony kręgosłupa, odwrotnie niż pozostałych czakrach – wlot do czakry znajduje się z tyłu, wylot z przodu

Intencja: Kocham bezwarunkowo

Żywioł związany z czakrę: Eter – pole elektromagnetyczne

Struktury ciała fizycznego powiązane z czakrą: 

 • Grasica – odpowiedzialna za system odpornościowy
 • Serce i osierdzie
 • Układ krwionośny i ciśnienie krwi
 • Płuca
 • Ręce
 • Kręgosłup na odcinku piersiowym – T1-5

 

Czakra serca jest centralną czakrą łączącą fizyczne i duchowe czakry. Wbrew potocznym poglądom, to nie tan tien jest obecnie “centralnym zbiornikiem” energii w naszym ciele, ale właśnie czakra serca. Ponadto, to właśnie serce dowodzi mózgiem, a nie odwrotnie.

 

Prawidłowo działająca czakra serca wpływa na:

 • Umiejętność kochania i bycia kochanym
 • Odczuwanie współczucia, empatii
 • Umiejętność wybaczenia, czucia wdzięczności, życzliwość i ufność
 • Emocjonalne bezpieczeństwo

 

Skutki zablokowanej lub nieharmonijnie działającej czakra serca:

 • Poczucie bycia niekochanym_ną
 • Trudność w czuciu miłości, “otwarciu serca”
 • Nieufność
 • Egocentryzm
 • Lęk przed odrzuceniem
 • Trudność w czuciu emocji, w tym empatii, współczucia, wdzięczności
 • Wpadanie w rolę ofiary, kata lub zbawcy (tzw. trójkąt dramatyczny)
 • Nieprawidłowe działanie organów połączonych z czakrą, w szczególności sercem, osierdziem 

 

Co możemy zrobić aby otworzyć i przywrócić harmonię w czakrze serca? 

 • Sprawdź czy nosisz w sobie żal – do siebie lub innych, z teraz lub z przeszłości – jeśli tak jest, skup się na uzdrowieniu tej relacji
 • Naucz się uświadamiać sobie swoje uczucia i je wyrażać w harmonijny dla siebie i innych sposób
 • Sprawdź czy masz w sobie poczucie “złamanego serca” – jeśli tak jest, skup się na uzdrowieniu
 • rak miłości do siebie – serce w więzieniu – małymi krokami
 • Wyobrażaj sobie, że czakra jest otwarta
 • Wyobraź sobie ścianę, czego ona potrzebuje – nie atakuj jej, pomóż jej zrozumieć, że już nie jest potrzebna, z miłością
 • Komunikuj się z serca – masz myśl, przenieś do serca, dopiero potem do gardła i powiedz
 • Myśl, mów, rób to co Ci pomaga czuć miłość, wdzięczność, nadzieję…
 • Medytacja łączenia z harą
 • Medytacja z czuciem emocji, które wspierają serce – do siebie, innych, świata – bądź centrum fali miłości

Czakra Gardła

Wyrażam

Lokalizacja w ciele: podstawa szyi, od przedniej strony kręgosłupa, wlot do czakry znajduje się z przodu, wylot z tyłu

Intencja: Wyrażam siebie prawdziwie

Żywioł związany z czakrę: Eter – pole elektromagnetyczne

Struktury ciała fizycznego powiązane z czakrą: 

 • Układ limfatyczny – funkcja oczyszczania organizmu
 • Tarczyca
 • Oskrzela
 • Struny głosowe
 • Jama ustna
 • Uszy
 • Nos
 • Zatoki
 • Barki
 • Kręgosłup na odcinku szyjnym  – C3-7

 

Prawidłowo działająca czakra gardła wpływa na:

 • Zdolność do komunikowania się zgodnie z osobistą prawdą
 • Zdolność do wyrażania siebie prawdziwie, swobodnie, kreatywnie
 • Nieprawidłowe działanie organów połączonych z czakrą

 

Skutki zablokowanej lub nieharmonijnie działającej czakra gardła:

 • Trudności w komunikowaniu się, wyrażaniu się osobistej prawdy, mówieniu
 • Niemoc w tworzeniu
 • Poczucie bycia niesłuchanym
 • Bardzo piskliwy ton głosu
 • Plotkowanie
 • Narzekanie
 • Wyrażanie się niezgodnie z osobistą prawdą
 • Kłamanie
 • Wstyd
 • Ciało obciążone zanieczyszczeniami, toksynami, grzybami, pasożytami, itp.
 • Nieprawidłowe działanie organów połączonych z czakrą

 

Co możemy zrobić aby otworzyć i przywrócić harmonię w czakrze gardła?

 • Śpiewać i słuchać muzyki
 • Mówić zgodny z osobistą prawdą
 • Nauczyć się komunikować szczerze, bez ukrywania i wstydu
 • Jeśli masz tendencję to milczenia z lęku – zacznij mówić, jeśli masz tendencję do mówienia aby zagadać – naucz się milczeć
 • Sprawdzać – “czy to co chcę powiedzieć jest prawdą?”, “czy to jest ważne co chcę powiedzieć?” “dlaczego to jest ważne?”, “po co chcę to powiedzieć, jaka jest moja głęboka intencja, potrzeba?”, “czy to co chcę powiedzieć zrani czy wesprze odbiorcę?”, “jak mogę to powiedzieć inaczej?”
 • Powstrzymuj się od krytykowania w myślach i słowach – krytykowanie oznacza bycie w bólu i chęć aby inni o nim wiedzieli, naucz się mówić o swoich potrzebach
 • Ziewać
 • Śmiać się
 • Spisywać swoją prawdę, przemyślenia, refleksje – pisanie jest również wyrażaniem
 • Spisywać pozytywy – co lubię zamiast czego nie lubię
 • Mów szczere komplementy
 • Otaczać się ludźmi, którzy nas widzieć autentycznymi
 • Przebywać w cisza i milczeniu
 • Regularnie przeprowadzać posty, oczyszczania, detoxy
 • Sprawdzać czy nie ma w Tobie sprzecznych prawd i potrzeb – jeśli część Ciebie wierzy, że kłamanie jest złe, a inna część uważa, że mówienie prawdy jest niebezpieczne, wówczas będziesz stale w wewnętrznym konflikcie

Czakra Trzeciego Oka

Postrzegam

Czakra trzeciego oka oraz czakra korony ściśle współdziałają ze sobą. Są czakrami, które najbardziej łączą nas z poza fizycznymi wymiarami.  

Lokalizacja w ciele: między brwiami, w centrum głowy, wlot do czakry znajduje się z przodu, wylot z tyłu

Intencja: Postrzegam

Żywioł związany z czakrę: Jedność, wszystkość

Struktury ciała fizycznego powiązane z czakrą: 

 • Szyszynka 
 • Przysadka mózgowa
 • Oczy
 • Mózg
 • Ośrodkowy układ nerwowy
 • Kręgosłup na odcinku szyjnym – C1-2

 

Prawidłowo działająca czakra gardła wpływa na:

 • Klarowne postrzeganie rzeczywistości
 • Intuicję
 • Dostrzeganie ponad indywidualną, osobistą perspektywę
 • Postrzeganie pozafizyczne
 • Inspirowanie się
 • Koncentrację
 • Plastyczną wyobraźnię
 • Komunikację na poziomie umysłu między ludźmi
 • Harmonijną pracę między lewą i prawą półkulą mózgową
 • Nieprawidłowe działanie organów połączonych z czakrą

 

Skutki zablokowanej lub nieharmonijnie działającej czakra trzeciego oka:

 • Bóle głowy, migreny
 • Brak poczucia kierunku, zamieszanie
 • Problemy ze snem
 • Patrzenie czarno-białe, zero-jedynkowe
 • Trudności z uczeniem się, zapamiętywaniem
 • Uprzedzenia
 • Brak wiary w swoje przekonania i uczucia
 • Brak wiary w swoje marzenia i życiowe cele
 • Zbytnie przywiązanie do spraw materialnych, cielesnych
 • Trudności w regulowaniu ciepłoty ciała – zbyt zimno lub zbyt gorąco oraz apetytu
 • Trudności w wyregulowaniu zegara biologicznego, rytmu pracy ciała
 • Cynizm
 • Demencja
 • Halucynacje, paranoje
 • Brak etyki

 

Co możemy zrobić aby otworzyć i przywrócić harmonię w czakrze trzeciego oka?

 • Zdecydować się na podążanie ścieżką poszerzania świadomości siebie – zintegrowanie świadomego i nieświadomego, widzenia siebie w całości bez względu na to jak niekomfortowe to bywa
 • Wychodzić poza indywidualną perspektywę, patrzeć na rzeczywistość z różnych punktów widzenia
 • Pracować z cieniem – uświadamiać sobie to co jest schowane w strefie nieświadomości
 • Dostrzegać iluzje
 • Nauczyć się czuć emocje w ciele aby łatwiej zrozumieć informacje spoza świadomości
 • Ćwiczyć wyobraźnię aby móc postrzegać nowe
 • Przebywać częściej w obszarach o mniejszym natężeniu fal radiowych, również wyłączać urządzenia emitujące fale gdy nie są aktualnie używane (np. Na noc)
 • Spać tyle ile się potrzebuje, dbać o regularność rytmu ciała
 • Przebywać w ciszy i milczeniu –  dzięki temu oczyszcza się przestrzeń aby nowa informacja mogła napłynąć
 • Przebywać na słońcu (bez UV – kremów i okularów)
 • Stosować lekką dietę – wegańska, bez cukru, pestycydów, alkoholu, suplementów, wapnia, fluoru
 • Nie jeść lub pić z/przez plastik
 • Nie używać mikrofalówki
 • Pościć – nie aby schudnąć ale aby zrobić miejsce na nowe informacje
 • Otaczać się różnymi kolorami

Czakra Korony

Wiem

Lokalizacja w ciele: czubek głowy w prostej linii nad uszami, czakra korony skierowana jest w górę

Intencja: Wiem

Żywioł związany z czakrę: Nicość

Struktury ciała fizycznego powiązane z czakrą: 

 • Szyszynka
 • Rdzeń kręgowy
 • Ośrodkowy układ nerwowy

 

Prawidłowo działająca czakra gardła wpływa na:

 • Umiejętność wykraczania poza świadomość
 • Łatwość w postrzeganiu pozazmysłowym, kontakcie z  intuicja, integracja całości istnienia
 • Bycie tu i teraz
 • Poczucie jedności
 • Umiejętność widzenia szerszego obrazu, odbieranie informacji spoza świadomości
 • Mądrość
 • Rozumienie innych
 • Zaufanie, jedność ze wszechświatem

 

Skutki zablokowanej lub nieharmonijnie działającej czakra trzeciego oka:

 • Brak poczucia jedności ze światem, całością istnienia
 • Niewiara w duchowość
 • Brak zainteresowania dla poszerzenia swojej wiedzy, świadomości
 • Brak zrozumienia otaczającego nas świata, życia oraz sensu istnienia
 • Poczucie odseparowania od innych osób – samotność
 • Myślenie w kółko to samo
 • Rak mózgu, kości, chroniczne bóle, migreny, choroby mentalne, alzheimer, parkinson, śpiączka
 • Zakłócony biologiczny rytm ciała

 

Co możemy zrobić aby otworzyć i przywrócić harmonię w czakrze gardła?

 • Uznać istnienie świata duchowego
 • Zintegrować ideę jedności, brak rozłamu między fizycznym a niefizycznym, myślą a fizycznością
 • Inspirować się
 • Przebywać w ciszy i milczeniu
 • Podważać swoje przekonania – “a co jeśli to nie jest prawdziwe?” “a co jeśli coś innego jest prawdziwe, co wcześniej wydawało się niemożliwe?”
 • Przebywanie na otwartych, panoramicznych przestrzeniach
 • Czucie wdzięczności
 • Masować głowę, stać na głowie aby skupić uwagę na głowie
 • Praktykować akty miłości wobec siebie i innych
 • Regularnie przeprowadzać posty, oczyszczania, detoxy
base_body_earth_&_sun_03

Kanał Hary

Połączenie ze źródłami energii

Jego wizualizacja jest bardzo prosta: słup światła łączący nas z centrum ziemi i centrum słońca, a dalej, z centrum naszej galaktyki i wszechświata. Inaczej możesz to nazwać połączeniem ze źródłem części fizycznej i niefizycznej, połączeniem z energią żeńską (ziemi) i męską (wszechświata). Kanał Hary jest intencją Twojego ducha, aby stworzyć Ciebie – ciało zanurzone w duszy, duszę wypełniającą ciało. Jest spotkaniem się dodatniego ładunku elektrycznego wszechświata z ujemnym ładunkiem magnetycznym ziemi. Spotkaniem, w wyniku którego powstajesz Ty, powstaję ja. Powstaje nowe. Kanał Hary jest potencjałem, dzięki któremu tworzymy siebie. Obie energie łącząc się tworzą Świętą Przestrzeń Serca. Z niego energia przesącza się do czakr, do ciała fizycznego i ciał energetycznych… do całej naszej istoty.

Jeśli praktykujesz medytację, a w niej przykładowo uziemianie – to robisz to właśnie za pomocą Kanału Hary. Ale jest jeszcze drugie połączenie, to z centrum wszechświata. Razem tworzą równowagę trzech aspektów – męskiego, żeńskiego i nowego.

Nie możemy się pozbyć połączenia z tymi centrami energii, chyba, że decydujemy się umrzeć. Mamy je, bez względu na to, czy w nie wierzymy czy nie, a nawet – czy jesteśmy ich świadomi czy nie. Cały czas wysyłamy energię z serca i odbieramy energię z punktów, z którymi się łączymy. Połączenie z ziemią, naszym fizycznym aspektem wydaje się być oczywiste. Ziemia jako matka pojawia się niezmiennie w wielu kulturach, religiach i konceptach i raczej pozytywnie się kojarzy. Połączenie z centrum wszechświata pojawia się równie często, jednak mamy tendencję do przypisywania mu władzy nad nami i naszym losem. W zależności od tego w co wierzymy, nakładamy na nasze pierwotne połączenie z energią istnienia, różne filtry. Tak, robimy to my sami, nikt inny.

Czy wiesz więc z czym się łączysz? Co zasilasz? Z nieograniczonym potencjałem bezwarunkowej miłości, która stworzyła wszystko czy też koncepcjami stworzonymi przez umysł człowieka na przestrzeni wieków? Czy masz dostęp i wykorzystujesz w pełni swoją moc i potencjał, czy jesteś skazany na świat, który Cię otacza? Doświadczasz miłości bezwarunkowej czy masz poczucie, że coś takiego nie istnieje lub że musisz na nią zasłużyć? Jesteś sprawcą swojego życia i swoich doświadczeń czy życie Ci się przytrafia?

Gdy nie pracujemy świadomie z Kanałem Hary, wówczas często zdarza się, że jest przyblokowany lub połączony z innymi źródłami, które zamiast wzmacniać, osłabiają nas. Konsekwencje mogą być bardzo różne i bardzo indywidualne. Może to wpływać na obniżenie naszej odporności i siły fizycznej, emocjonalnej lub mentalnej.  Podłączenie się do innych źródeł energii niż centrum wszechświata działa podobnie jak filtr – ogranicza i zniekształca jakość oraz ilość energii, która do nas dociera. Nie otrzymujemy informacji, które są nam niezbędne do realizacji naszych pragnień, nie wykorzystujemy potencjału, nie żyjemy w pełni naszą mocą. Pozwalamy ograniczyć nasze postrzeganie i rozumienie do koncepcji promowanych przez np. religię, państwo, media… Zamiast samemu „zobaczyć”, patrzymy przez czyjeś okulary.

Co możemy z tym zrobić? Zacznij od głębokiej uważności:

 1. Dostrzegania i nazywania swoich emocji, odczuć w ciele i myśli. Co Ci mówią emocje? Jak szybko potrafisz je zauważyć i znaleźć ich źródło? Jak interpretujesz rzeczywistość i skąd wiesz, że to prawda? 
 2. Zauważania czy tworzysz sobie więcej tego czego chcesz czy wręcz odwrotnie. Pragniesz jednego a „dostajesz od życia” coś innego? Może żyjesz z przekonaniami, które nie są Twoje i Ci nie służą?
 3. Zauważania kiedy czujesz, że jesteś „skazany” na coś. Czy czujesz bezsilność i brak wpływu? Czy to oby jest pełna prawda?
 4. W każdej medytacji świadomie łącz się z centrum miłości bezwarunkowej ziemi, wszechświata oraz osobistej Świętej Przestrzeni Serca. Niech intencja będzie klarowna i nazwana. 
 5. I na koniec – weź pełną, 100-procentową odpowiedzialność za wszystko co się w Twoim życiu dzieje. Branie odpowiedzialności to akceptowanie, że rzeczywistość jest jaka jest i ja jestem jej autorem, nawet jeśli nie mam teraz świadomości jak ja to sobie zrobiłam. Nie wystarczy, że wiesz. Poczuj to.

Naprawdę nie potrzebujesz nikogo i niczego, aby stać się radykalnie uczciwym wobec siebie i świadomym siebie. To Twoja decyzja. Masz nad nią pełną kontrolę. Co Cię powstrzymuje

Obejrzyj naszą rozmowę oraz doświadcz swojego Kanału Hary tutaj.

Ilustracja: Jan Sojka